Huawei yapılamaz denileni yaptı! Apple bile kıskandı!

Huawei yapılamaz denileni yaptı! Apple bile kıskandı!

Yaklaşık 1.000 metrekare büyüklüğündeki laboratuvar, gerçek ömür uygulamalarından spor ve fitness algoritmaları üzerine teknolojik araştırmalar, girdilerin tespiti ve doğrulanması, standart Ar-Ge ve sanayi kuluçkası için açık araştırma platformları olarak hizmet verecek 20’den fazla spor cinsini kapsayan çok çeşitli dünya standartlarında spor ekipmanlarıyla donatıldı.

Küresel Spor Bilimi ve Sıhhat Araştırmaları Alanında İlerleme

Sağlık ve fitness pazarındaki artan muhtaçlığın farkında olan HUAWEI, giyilebilir teknolojileri aracılığıyla sıhhat izleme algoritmalarında daha derin araştırmalar yapmaya kararlı. 2016’dan bu yana dünya çapında üç Sıhhat Laboratuvarı kuruldu: Çin’deki Xi‘an ve Songshan Gölleri ve artık de Finlandiya’nın Helsinki kentinde.

Bu yıl HUAWEI, Ipsos ile iş birliği içinde 8 Avrupa ülkesinde 8.000’den fazla iştirakçiyle bir sıhhat araştırması gerçekleştirdi ve iştirakçilerin %92 üzere bir çoğunluğunun sıhhatle ilgili ömür stillerinin en az bir istikametini düzgünleştirmek istediğini ve iştirakçilerin sırf %50’sinin fizikî uygunluk düzeylerinden mutlu olduğunu ortaya koydu. HUAWEI, dünya genelinde artan tüketici talebini daha âlâ karşılamak için spor ve sıhhat Ar-Ge’sine yatırım yapmaya devam ediyor. Finlandiya Sıhhat Laboratuvarı, 7 AB ülkesinde fizyoloji, yapay zeka, makine tahsili, yazılım testi ve yazılım mühendisliği olmak üzere 5 ana alanda 6 doktora ve 20 uzmandan oluşan multidisipliner bir bilimsel araştırma grubuna sahip.

Dünya Standartlarında Spor Simülasyon Test Tesisleri

Laboratuvar, 20’den fazla sporu kapsayan 200’den fazla fizyolojik ve biyomekanik göstergeyi izleyen 5 ana test alanında gerçeğe yakın spor ortamları ile senaryoları oluşturdu. Bu 5 ana alan ortasında aykırı akımlı havuz, kayak simülatörü, çok işlevli koşu bandı, aletli koşu bandı ve çeşitli kardiyovasküler idmanlardan oluşan açık spor salonu alanı yer alıyor. Performans hem son derece gelişmiş makinelerle hem de HUAWEI WATCH GT 4 üzere HUAWEI’nin en yeni giyilebilir aygıtları kullanılarak ölçülüyor.

HUAWEI, yüzücülerin yüzme performanslarının gerçek bir halde değerlendirilebilmesini sağlamak için profesyonel standartlara dayalı kendi zıt akım havuzunu inşa etti. Havuz, 350 m3/saat kadar denetim edilebilir debi üretebilen ve su sıcaklığı ile kalitesinin değiştirilmesine imkan tanıyan dinamik su jetleriyle donatıldı.

Kayak Avrupa’da en tanınan sporlardan olmaya devam ettiğinden, laboratuvar ayarlanabilir sürat, eğim ve interaktif rotalar ile direklere sahip bir kayak simülatörü hazırladı. Ayrıyeten kullanıcının suratını, pozisyonunu, açılarını, kuvvetlerini ve performans bilgilerini algılayan sensörlerle donatıldı.

Çok fonksiyonlu koşu bandı, 50 km/saate kadar ayarlanabilen suratlarla koşu, bisiklet, tekerlekli sandalye yarışı vb. test edebilir. Koşu bandı, gerçek dünyadaki yerleri ve rotaları simüle etmek için GPS aygıtlarından GPX datalarını bile içe aktarabilir. Böylelikle iştirakçilere koşu/bisiklet hünerlerini daha gerçek test edecek gerçek hayat senaryoları sunar. Kamera daha sonra iştirakçilerin performansını bilimsel olarak tespit ederek tekniğin gerçek vakitli geliştirilmesine imkan sağlamak için anında geri bildirim gönderir.