Huawei P70, devasa Sony sensörüyle geliyor

Huawei P70, devasa Sony sensörüyle geliyor

Huawei, akıllı telefon kameralarında yeni bir periyoda adım atmaya hazırlanıyor. Duyumcu Digital Chat Station’ın ortaya çıkardığı bilgilere nazaran, Huawei, Sony IMX989 ve OmniVision OV50H olmak üzere iki ileri seviye manzara sensörünü test ediyor.

Bu, Huawei’nin amiral gemisi modellerinde 1 inçlik bir manzara sensörü kullanacak olması açısından bir birinci olacak. Bilhassa dikkat çeken Sony IMX989, şu anda bir akıllı telefonda kullanılan en büyük sensör olarak biliniyor ve Oppo Find X6 Pro üzere aygıtlarda görülebiliyor. Bu büyük 1 inçlik sensör, olağanüstü fotoğraflar ve görüntüler üretmenin yanı sıra, kamera modülünün dışa gerçek çıkıntı yapmasına neden oluyor. Huawei için bu, bir akıllı telefon manzara sensöründe birinci kere 1 inçlik bir sensörle çalışacak olması manasına geliyor.

Huawei P70, devasa Sony sensörüyle geliyor

Huawei P70 serisi toplamda üç modeli kapsıyor: Huawei P70, Huawei P70 Pro ve Huawei P70 Arka. Yapılan testler, Huawei’nin bu 1 inçlik IMX989 sensörünü bu üç modelden en az birinde kullanabileceğine işaret ediyor. Bu bağlamda kıymetli olan bir öbür nokta, analist Ming-Chi-Kuo’nun geçen ay Huawei P70 Art’ın 1 inçlik IMX989 manzara sensörünü kullanacağını belirtmesi. Kuo ayrıyeten, bu üst seviye modelin 1G6P cam-plastik hibrit bir lensle donatılacağını da belirtiyor.

Eğer bu gerçekleşirse, Huawei’nin kamera yeteneklerinde kıymetli bir sıçrama yaşanmış olacak. Bilhassa son zamanlardaki kimi amiral gemisi modellerinde gördüğümüz kamera iyileştirmeleri göz önünde bulundurulduğunda bu durum daha da mana kazanıyor.

Huawei’nin test ettiği ikinci manzara sensörü ise OmniVision OV50H. Bu sensör, 50 megapiksel çözünürlük ve 1/1.3 inç optik format boyutu sunuyor. 1.2μm piksel boyutuyla 1 inçlik Sony IMX989’un 1.6μm’lik piksel boyutuna kıyasla biraz daha küçük piksellere sahip. OmniVision OV50H, tam çözünürlükte 30fps, 12.5MP modunda 120fps ve 60fps’de HDR desteği sunuyor. Hem DCG HDR hem de basamaklı HDR’yi destekleyen OV50H, dinamik aralık konusundaki yeteneklerini gösteriyor. Bu sensör, her iki HDR modu etkinleştirildiğinde 100dB’den fazla dinamik aralığa ulaşabiliyor. Teknik özellikleri prestijiyle, yüzey alanı en büyük olmasa da OV50H piyasada güçlü bir rakip olarak öne çıkıyor. Huawei P70 serisinin 2024’ün birinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.