Google ve Spotify'dan saklı anlaşma!

Google ve Spotify’dan saklı anlaşma!

Play Store ve App Store, dünyanın en tanınan uygulama mağazaları ortasında yer alıyor. Her ikisi de o kadar büyük bir ekonomik hacme sahip ki, milyarlarca dolar pahasında. Pekala, Google ve Apple bu durumdan nasıl kar sağlıyor? Bu iki dev, ekseriyetle yüzde 15-30’a ulaşan kurullar aracılığıyla yarar elde ediyor. Bu platformlardaki her uygulama, karlarına nazaran şirkete bir komite ödemek zorunda. Bu kurulların ölçüsü bazen tartışma konusu oluyor. Lakin, bu hususun bilhassa Apple tarafında daha besbelli olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Başka taraftan Google, favorilerine değerli bir kayırma sağlıyor üzere görünüyor. İşte detaylar…

Google ve Spotify ortasında kıymetli bir mutabakat yapıldığı ortaya çıktı. Google’ın memleketler arası iştiraklerden sorumlu yöneticisi Don Harrison’ın, Google’ın Epic Games ile hukuk çabasında verdiği tabire nazaran, Google ile Spotify ortasındaki mutabakat hayli cömertti. Bu muahedede, Spotify’ın kendi ödeme sistemini kullanan kullanıcıları için Google’a rastgele bir komite ödemesi yapılmadı. Google’ın ödeme usulünü kullanan kullanıcılar için ödenen komite ise yalnızca yüzde 4’tü.

Google ve Spotify’dan saklı anlaşma!

Harrison, bu muahedenin gerisindeki nedenleri açıklamak için çarpıcı bir tabir kullandı. Google yetkilisine nazaran, Spotify’ın “eşi görülmemiş” bir popülaritesi vardı ve Android ekosistemi içinde eksiksiz bir biçimde çalışması gerekiyordu. Harrison, aksi takdirde kullanıcıların Android’den uzaklaşmayı düşünebileceğine inandıkları için Spotify’a ayrıcalıklar tanıdıklarını belirtti.

Özellikle Apple ve Epic Games ortasındaki dava sırasında, kurul oranlarını şiddetle eleştiren bir şirket olarak bilinen Spotify, Epic Games ile olan hukuk uğraşında Apple’ı piyasayı tekelleştirmekle suçlamıştı. Aslında, birkaç ay evvel Spotify, Apple’a komite ödemekten kaçınmak emeliyle App Store üzerinden yapılan ödemeleri kabul etmeyi bırakma kararı aldı.