Google, Gemini AI'yi Android'e getiriyor! İşte birinci durak!

Google, Gemini AI’yi Android’e getiriyor! İşte birinci durak!

Google, büyük lisan modelleri (LLM) alanındaki en son yeniliğini, Gemini ismi verilen üç farklı versiyonla — Nano, Pro ve Ultra ile tanıttı. Her birinin kendine mahsus yetenekleri bulunuyor.

Google Pixel 8 Pro, Google’ın en küçük ve en verimli yapay zeka modeli olan Gemini Nano ile donatılmış durumda. Bu model, telefonunuzda lokal olarak çalışmak üzere tasarlandı ve Pixel 8 Pro bu teknolojiyi kullanan birinci akıllı telefon oldu. Gemini Nano’nun telefon üzerinde mahallî olarak çalışması sayesinde, kullanıcıların internet kontağına gereksinimleri yok. Ses Kaydını Özetle: Bu özellik, ses kayıtlarından otomatik olarak unsurlar halinde özetler oluşturmanıza imkan tanıyor, böylelikle üretkenliği ve bilgi alımını artırıyor.

Google, Gemini AI’yi Android’e getiriyor! İşte birinci durak!

Gboard’da Akıllı Yanıt: Bu güncelleme, şu anda yalnızca WhatsApp’ta kullanılabilen iletileşme uygulamaları içinde bağlama uygun karşılıklar öneriyor. Google, bu özelliği yakında öbür uygulamalara da genişletmeyi planlıyor. Akıllı Cevap, hem sohbeti canlandıran hem de bağlama hassas yüksek kaliteli cevaplar sunarak vakit kazandırıyor.

Bu özellikler Aralık Özellik Güncellemesi kapsamında sunuluyor ve bu güncelleme, öteki birçok yeni özelliği de içeriyor. Tensor G3 yonga seti şu anda bu yapay zeka özelliklerini çalıştırmak için özel güce sahip, lakin bu yetenek şimdilik sırf Pixel 8 Pro ile hudutlu. Standart Pixel 8’de de yakında kullanılabilir olmasını bekliyoruz.

Google, Gemini Nano yeteneğini tüm Android sistemine getirmek için de çalışmalarını sürdürüyor. Geliştiricilerin uygulamalarına Gemini takviyeli özellikler entegre etmelerine yardımcı olmak için AICore isminde yeni bir sistem başlattılar.

Telefonunuzun güçlü bir işlemciye muhtaçlığı olmaya devam etse de, Google Qualcomm, Samsung ve MediaTek işlemcilerle uyumluluğu onayladı. Geliştiriciler esasen Google’ın erken erişim programına katılabilirler.