Google, faal olmayan Gmail hesaplarını 3 hafta içinde kapatacak

Google, faal olmayan Gmail hesaplarını 3 hafta içinde kapatacak

Google, faal olmayan Gmail hesap sahiplerine, kayıtlarını güncellemeleri ya da hesaplarını kaybetme riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda üç haftalık bir ikaz gönderdi. İnternet devi, iki yıldır faal olmayan milyonlarca Gmail hesabını kaldırmayı planlıyor. Bu atılım, etkilenen hesap sahiplerinin e-postalarını, evraklarını, fotoğraflarını ve görüntülerini kalıcı olarak kaybetmelerine neden olacak.

Google’ın hareketi, e-posta hizmetine yapılan büyük bir güncellemenin bir kesimi. En az iki yıldır kullanılmayan tüm ferdî Gmail hesapları, bu temizlikten etkilenecek. Bu yıl tanıtılan siyaset, Aralık 2023’te yürürlüğe girecek. Google, tüm Google eserlerinde Google Hesapları için inaktivite siyasetini iki yıla güncellediğini söylüyor. Siyaset, Google’ın bu tıp kullanılmayan şahsî bilgileri pasif hesaplardan ne kadar mühletle saklayabileceğini de sınırlıyor.

Google, aktif olmayan Gmail hesaplarını 3 hafta içinde kapatacak

Google’ın pasif Google hesaplarını silme atılımı, güvenlik açısından olumlu tesirlere sahip. Etkin Google kullanıcılarını Phishing, hesap ele geçirme ve dolandırıcılık üzere güvenlik tehditlerinden müdafaası bekleniyor. Pasif Google hesapları, hackerlar tarafından ele geçirilme riski daha yüksek. Etkilenen pasif yahut kullanılmayan Gmail hesap sahiplerine, rastgele bir süreç yapılmadan evvel çok sayıda bildirim gönderilecek.

Etkilenen hesapların bağlantılı kurtarma e-posta adreslerine de bildirimler gönderilecek. Google, etkilenen hesaplara aslında e-posta göndermeye başladı. Hesaplarının silinme riski olan hesap sahipleri, bir e-posta açarak yahut göndererek, Google Drive’ı açarak ya da Google Play Store’dan bir uygulama indirerek bunu önleyebilir. Ayrıyeten, hesaplarına giriş yapmışken basitçe bir Google araması yaparak da bunu engelleyebilirler.

Gmail, büyük bir e-posta platformuna dönüşerek genişlemeye devam ediyor ve her yerde kabul gören bir çekiciliğe sahip. Google, son etkin olduğu tarihten bağımsız olarak, rastgele bir YouTube videosu yayınlamış bir hesabın etkilenmeyeceğini söylüyor.