BMW'den İngiltere'ye gözdağı!

BMW’den İngiltere’ye gözdağı!

Alman araba üreticisi BMW, İngiliz hükümetinin 2035 yılında yeni akaryakıtlı ve dizel arabaların satışını yasaklama planlarına karşı çıkarak siyaset değişikliği davetinde bulundu. BMW’nin global sürdürülebilirlik ve mobilite lideri Thomas Becker, direkt bir yasak yerine artan amaçlara odaklanmanın daha tesirli olacağını savundu.

Becker, siyaset yapıcıları, sıfır emisyonlu araç satışlarını teşvik etmek ve çevresel maksatlara ulaşmak için daha esnek ve kademeli bir yaklaşım benimsemeye davet etti. Neden hâlâ içten yanmalı motorlu araçları satın almayı tercih eden müşterileri direkt elektrikli araç almaya zorlamak yerine, maksatların yüzde 30’dan yüzde 40’a nasıl daha süratli bir şekilde ulaşılabileceğine odaklanmanın daha manalı olduğunu tabir etti.

BMW’den İngiltere’ye gözdağı!

Becker, bu cins yasakların, tüketicilere daha fazla seçenek sunan, çeşitli sürdürülebilir mobilite tahlillerine geçişi hızlandırmak yerine, muhakkak bir teknolojiyi dayatmaya eğilimli olduğunu söyledi. BMW, sürdürülebilirlik maksatlarını karşılamak için elektrikli araç üretimine değerli yatırımlar yaparken, şirket birebir vakitte içten yanmalı motorlu araçları uygunlaştırmak ve daha aktif hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

İngiltere’nin akaryakıtlı ve dizel araçları yasaklama kararı, çevresel tasaların ve sıfır emisyonlu araçlara geçişi hızlandırma emelinin bir kesimi olarak alınmıştı. Fakat otomotiv sanayisindeki birtakım oyuncular, bu cins keskin yasakların müşterilere daha fazla seçenek sunma ve uygun fiyatlı sürdürülebilir teknolojilere geçiş sürecini daha yumuşak hale getirme açısından problemli olabileceğini savunuyor.