Assassin's Creed Mirage inceleme! Seri köklerine dönüyor

Assassin’s Creed Mirage inceleme! Seri köklerine dönüyor

İlk oyunu 2007 yılında yayımlanan Assassin’s Creed serisi ortadan geçen yıllarda pek çok farklı oyun ve biçimle karşımıza geldi. Birinci oyun parkur dinamikleri, grafikleri ve kıssası ile oyun dünyasında ses getirirken, tek düze ilerleyiş ve tekrara düşen yapısıyla eleştirilmişti. Ezio Auditore da Firenze’nin kıssasına ağırlaşan ikinci üretim ise hem oyunun karakterini, hem de seriyi efsaneler ortasına yazmayı başardı ve seri içerisinde üçleme olarak sunulan kıssa pek çok şahsa nazaran de Assassin’s Creed’in tepe noktası oldu.

Ezio’nun kıssası sonrası 2012 yılında yayımlanan Assasin’s Creed III ile seri başarılı çizgisini sürdürmeye devam etti ve sonraki yıl çıkış yapan Assassin’s Creed IV: Black Flag ile oyuncuları korsanların altın çağına götürerek değişik dinamiklerle hayli kaliteli bir üretimle karşımıza geldi. Oyun her ne kadar başarılı olsa da seri birinci çıkış noktasındaki suikastçı dinamiklerini de yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştı. AC: Unity ise teknik sıkıntıları ile gündeme gelirken, ayrıyeten Black Flag’teki dünya sonrası oyuncuları tatmin etmeyi başaramadı. 2015 yılında yayımlanan AC: Syndicate ile artık üretimciler da oyunun dinlenmesi gerektiğinin farkına vararak, seriye orta verdiler ve 2017 yılında yesyeni dinamikler ve oynanış şekli ile AC: Origins isminde yeni bir oyunun çıkışını yaptılar. Yeni dövüş mekanikleri, büyüleyici ve devasa dünyası ile pek çok övgü alan üretime gelen tek tenkit ise oyunun serinin çıkış noktası olan suikast ve saklılık dinamiklerine kıymet vermemesiydi.

Yapımcılar oyun dünyasından bu istikamette talep olduğunu belirterek, 2018 yılında AC: Odyssey ve 2020 yılında da AC: Valhalla’nın çıkışını yaptılar. Artık seri uygundan uyguna bir RPG oyunu haline gelmişti ki, bu sefer de Ubisoft bir sonraki oyunla seriyi köklerine geri döndüreceğini vadederek bizleri Assassin’s Creed: Mirage ile buluşturdu.

Assassin’s Creed Mirage inceleme! Seri köklerine dönüyor

Oyunda AC: Valhalla’daki suikastçılardan biri olan Basim’i yönetiyoruz. Valhalla’nın birkaç yıl öncesinde geçen üretimde Basim’in bir sokak hırsızından, nasıl bir suikastçiye dönüştüğüne tanıklık ediyoruz. Bu seferki durağımız ise Bağdat. Her bir Assassin’s Creed üretiminde olduğu üzere tekrar bizi olağanüstü bir kent karşılıyor. Mirage’ın evvelki oyunlara nazaran fark edilen birinci farkıysa bu sefer daha küçük bir haritada bulunmamız. Boş gezeceğimiz devasa dünyalardansa dolu dolu tasarlanmış küçük haritaları tercih ederim. Lakin doğal AC: Mirage bu sözümün tümünü karşılayamıyor. Üretimciler bizlere hakikaten yaşayan bir kent sunmak için pek de çaba göstermemişler, sadece dünya daralınca daha kompakt bir görünüm kazanmış.

Son 3 oyunda karakterlerimizle onlarca kişinin ortasına dalıp sağ çıkabiliyorduk. Her biri büyük savaşçıydı, Basim ise bir suikastçı. İşte bu noktada oyun öteki üretimlerden bir oldukça ayrılıyor. Animasyonlar, karakterlerin hareketleri, porkur elementleri her ne kadar tıpkı kalsa da, başka karakterlerin tersine Basim ile kılıç dövüşü yaparak sayısız kişiyi harcayamıyorsunuz. Üretimciler Basim’i bu istikametten bir oldukça güçsüz, düşmanlarını ise güçlü olarak tasarlamış ve evvelki oyunlarda yaptığınız üzere cengaverliğe soyunduğunuzda genelde sonunuz kara toprak oluyor. Bu nedenle aldığınız misyonları gerçekleştirmek için, her ne kadar mecburî olmasa da, oyun sizi gizlice hareket etmeye yönlendiriyor. Esasen oyunun en büyük vaatlerinden biri de buydu.

Bir şey çalmak ya da birini ortadan kaldırmak artık ne yapacağınızı biraz düşünmeniz, bir yoldan ilerlerken, vazgeçerek bir başkasını tercih etmeniz gerekiyor. Karşıma adam çıktı çekeyim kılıcımı, alayını doğrayayım üzere bir tercih pek kelam konusu değil. Fakat natürel ilerlerken yeniden düşmanlarınızı gizlice etkisiz hale getirebiliyorsunuz. Oyun bu haliyle zımnilik elementlerinden hoşlananları ziyadesiyle tatmin edeceğe benziyor, lakin kısılmış aksiyon elementleri son 3 oyundan bilhassa oynanış mekanikleri ile hoşlananları tatmin etmeyebilir.

Bir Ubisoft oyununun olmazsa olmazı buglar da tekrar üretimde yerini almış, lakin bunların büyük teknik sıkıntılar olmaması sevindirici. Birini öldürdüğünüzde saçma sapan hareketler yapması, insanların içinden geçen eller vs. seride artık alıştığımız buglar.

Her ne kadar Ubisoft seriyi köklerine geri döndürmek maksadıyla yola çıksa da, kolay RPG mekaniklerini oyunda bırakmayı ihmal etmemiş. Oyunda az da olsa karakterinizi geliştirebilme, ona yeni özellikler ekleme imkanınız mevcut. Fakat neyin ne olduğunu anlamaya çalıştığımız, karmaşık geliştirme ağaçları neyse ki yok.

Peki bundan sonra ne olacak? Ubisoft AC: Mirage ile hakikaten de seriyi köklerine yakınlaştırdı. Buradan devam mı edecekler, yoksa AC: Origins ile çıkılan yolda ilerlemeye devam mı edilecek? Bunu vakit gösterecek, lakin umarım üretimciler oyunculardan gelen seslere kulaklarını kapamazlar.

TO Puanı: 79