Apple Qualcomm ile olan savaşında sonunda pes etti!

Apple Qualcomm ile olan savaşında sonunda pes etti!

Teknoloji devi Apple, kendi modemini geliştirme konusundaki uğraşlarını sürdürüyor lakin son gelişmeler, şirketin bu alandaki stratejisini gözden geçirdiğine işaret ediyor. Uzun bir müddettir üzerinde çalışılan ve birkaç defa revize edilen modem projesinde, Apple’ın kendi modemi yerine dış kaynak kullanma yoluna gidebileceği konuşuluyor.

Apple’ın modem geliştirme eforlarına son verme kararı, Qualcomm ile mevcut iş birliği muahedesinin bir müddet daha devam etmesiyle ilişkili. Qualcomm, Apple ile olan modem tedarik mutabakatını 2026 yılına kadar sürdürme hakkına sahip. Lakin son gelişmeler, bu mutabakatın 2030 yılına kadar uzatılabileceğini bizlere söylüyor.

Apple Qualcomm ile olan savaşında sonunda pes etti!

Qualcomm’un, Apple’ın modeme yönelik taleplerini karşılama kapasitesi ve teknolojik altyapısı, Cupertino merkezli şirketin kendi modemini geliştirme eforlarına kıyasla daha etkileyici olabilir. Bu durum, Apple’ın kendi modemi yerine dışarıdan bir tahlili tercih etme kararını etkileyebilir.

Apple’ın modem konusundaki stratejik değişikliği, şirketin bilhassa 5G teknolojisi üzere modem ihtiyaçlarını karşılamak ismine güçlü ve muteber bir ortak arayışında olduğunu gösteriyor olabilir. Qualcomm’un önder pozisyonda olduğu modem teknolojisi, Apple’ın gelecekteki iPhone modellerinde daha süratli ve emniyetli kontaklar sunma amaçlarıyla de uyumlu bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Bu potansiyel muahede, Apple’ın teknolojik altyapısını güçlendirmesi ve modem konusundaki uzmanlığından en âlâ formda faydalanması ismine değerli bir adım olabilir. Qualcomm ile olan iş birliğinin uzatılması yahut derinleştirilmesi, hem Apple hem de Qualcomm için karşılıklı avantajlar sağlayabilir. Bu gelişmeler, teknoloji dünyasındaki rekabeti ve iş birliklerini şekillendirecek değerli bir potansiyele işaret ediyor.