Apple, iPhone 16 Pro'da kıymetli bir değişime gidebilir

Apple, iPhone 16 Pro’da kıymetli bir değişime gidebilir

iPhone 15 serisi hala nispeten yeni olmasına karşın, iPhone 16 ile ilgili dedikodular şimdiden deverana girmiş durumda. En ilgi cazibeli söylentilerden biri, iPhone 16 Pro modellerinde Dynamic Island yerine bir delikli dizaynın kullanılma ihtimali.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile tanıtılan Dynamic Island, ön kamera ve Face ID sensörlerini barındıran eşsiz bir tasarım öğesi. Karışık yorumlar alsa da, tartışma konusu olduğu kesin.

Sızıntı uzmanı Majin Bu’ya nazaran Apple, iPhone 16 Pro’nun bir prototipini Dynamic Island yerine delikli bir tasarım ile test ediyor. Bu, hap formundaki çentik dizaynının kaldırılmasını gerektirecek ve son iPhone’ların karakteristik bir özelliğini ortadan kaldıracak kıymetli bir değişiklik olacak.

Apple, iPhone 16 Pro’da kıymetli bir değişime gidebilir

Ancak, Display Supply Chain Consultants (DSCC) analisti Ross Young üzere öbür uzmanlar, Dynamic Island’ın en az bir yıl daha devam edeceğine inanıyor. Young, tüm dört iPhone 16 modelinin Dynamic Island’a sahip olacağını ve Pro modeller için daha büyük ekranların en büyük değişiklik olacağını öngörüyor.

2025’te Young, non-Pro modellerin Pro modellerle tıpkı ekran boyutlarına sahip olacağını bekliyor. Bu, iPhone 17 ve iPhone 17 Pro’nun her ikisinin de 6.3 inç, iPhone 17 Plus ve iPhone 17 Pro Max’in ise her birinin 6.9 inç ekranla gelmesi manasına geliyor.

Young ayrıyeten, Dynamic Island’ın 2025’te de non-Pro modellerde bulunacağını ve birinci sefer ProMotion 120Hz ekranın daha ucuz telefonlarda kullanılacağını kestirim ediyor.

iPhone 17 Pro serisi içinse, Young, Apple’ın ekran altı Face ID modülüne ve ekranda delikli bir dizayna geçmiş olacağına inanıyor. Bu, ekran üzerinde rastgele bir görünür çentiğin gerekmemesi manasında dizaynda büyük bir ileri adım olacak.