Apple ile Xiaomi ortasındaki rekabet artıyor

Apple ile Xiaomi ortasındaki rekabet artıyor

2023 Xiaomi IoT Ekolojik Ortaklar Konferansı, 16 Kasım 2023 tarihinde başladı. Konferansta yapılan bir tartışmada Xiaomi, Apple telefonların IoT akıllı ekosistemlerinde kıymetli bir oyuncu olduğunu belirtti.

Yeni datalara nazaran, ekosistemdeki Apple kullanıcılarının %45’i beşten fazla Xiaomi akıllı aygıta sahip. Bu datalar, Xiaomi IoT akıllı ekosisteminin dünyanın en büyük tüketici seviyesindeki IoT platformu olarak değerlendirildiğini gösteriyor. Xiaomi IoT platformundaki bağlı aygıt sayısı 655 milyonu aşmış durumda. Xiaomi IoT akıllı ekosisteminde beş yahut daha fazla bağlı aygıta sahip 13 milyondan fazla kullanıcı var. Bu da, beş yahut daha fazla aygıta sahip kullanıcıların bağlı aygıt nüfusunun yaklaşık %10’unu oluşturduğunu manasına geliyor.

Apple ile Xiaomi ortasındaki rekabet artıyor

Konferansta Xiaomi, 2023 Xiaomi IoT Ekolojik Ortak Açık Planı’nı resmi olarak duyurdu. Şu anda IoT akıllı ekosistemde 200’den fazla kategoride eser bağlayan 9.000’den fazla IoT ortağı bulunuyor. Çinli teknoloji devi, ortakların süratle genişlemeye devam etmesini bekliyor. Xiaomi’nin amiral gemisi Mijia Uygulamasının aylık ortalama 82,9 milyon etkin kullanıcısı var. Öte yandan, Xiaoai’nin aylık ortalama kullanıcı sayısı 110 milyondan fazla olarak iddia ediliyor.

Xiaomi için IoT akıllı ekosistemdeki görünüm parlak. Ekosistemin süratle büyümesiyle birlikte, daha fazla Apple iPhone’un ekosisteme girmesi bekleniyor.