Apple, Hindistan'daki tehditlere karşı harekete geçiyor

Apple, Hindistan’daki tehditlere karşı harekete geçiyor

Hindistan’daki kimi siyasetçilere yönelik yakın vakitte alınan tehdit bildirimlerinin akabinde, Apple bu olayı araştırmak için bir grup oluşturdu. Emniyetli kaynaklara nazaran, Apple’ın teknik ve siber güvenlik uzmanlarından oluşan bir takım, bu mevzuyu incelemek için Hindistan’a gönderilecek.

Alınan bildirimler, aygıtların devlet dayanaklı hackerlar tarafından gaye alındığını uyararak, hassas bilgilerin güvenliği konusunda tasalara neden oldu. Bu soruşturma, şu anda Hindistan Bilgisayar Acil Durum Karşılık Takımı (CERT-In) tarafından yönetiliyor.

Ekim ayında, Shiv Sena’dan Priyanka Chaturvedi, Trinamool Kongresi’nden Mahua Moitra, Kongre’den Pawan Khera ve Shashi Tharoor, AAP’den Raghav Chadha, CPI(M)’den Sitaram Yechury ve Samajwadi Parti’den Akhilesh Yadav üzere birçok önde gelen muhalefet önderi, Apple’dan aygıtlarının devlet takviyeli hackerlar tarafından maksat alındığına dair bildirimler aldı.

Apple, Hindistan’daki tehditlere karşı harekete geçiyor

Bilinmesi gerekenler ortasında, Apple’ın tehdit bildirim sistemi, devlet takviyeli akınlara gaye olabilecek kullanıcılar için bir ikaz düzeneği olarak fonksiyon görüyor. Kuşkulu faaliyetleri tespit etmek için tasarlanan bu sistem, etkilenen kullanıcının bağlı e-posta adreslerine ve telefon numaralarına e-posta ve iMessage olarak bir “Tehdit Bildirimi” tetikliyor. Siyasetçilere ve öteki bireylere gönderilen son bildirimler, büyük olasılıkla bu sistem tarafından oluşturuldu.

Apple, daha evvel hesapları yaklaşık 150 ülkede bulunan bireylere “tehdit bildirimleri” gönderdiğini belirtti. Şirket ayrıyeten, tehdit bildirimlerini belli bir devlet dayanaklı saldırgana atfetmediğini de açıkladı.

Apple, belli bireylerin, bilhassa siyasetçilerin ve aktivistlerin, eşsiz kimlikleri yahut profesyonel rolleri nedeniyle daha fazla maksat alınma mümkünlüğü olduğunu vurguladı.