Apple, ekran altı kamera üzerinde çalışıyor

Apple, ekran altı kamera üzerinde çalışıyor

Şu anda yalnızca birkaç telefonda bulunan ekran altı kamera teknolojisi, karmaşık yapısı nedeniyle geniş çapta benimsenmedi ve şimdi akıllı telefonlarda ana akım haline gelmedi. Fakat Apple’ın iPhone’ları için ekran altı kameralar üzerinde çalışmalara başladığı bildiriliyor. Bu, gelecekte çerçevesiz, tam ekran bir iPhone’a giden yolu açacak.

Apple, bu yılki tüm iPhone serisinde klâsik çentikli dizayndan Dynamic Island dizaynına geçiş yaptı. Gelecek kuşak SE modelinin de tıpkı hap halindeki çıkıntıyı içermesi bekleniyor.

Apple, ekran altı kamera üzerinde çalışıyor

Yeni bir rapora nazaran Apple, gelecekteki iPhone’larında Dynamic Island’ı büsbütün kaldırmayı ve yerine ekran altı kamera teknolojisini getirmeyi hedefliyor. The Elec’e nazaran, şirketin Koreli tedarikçisi LG Innotek, bir ekran altı kamera (UPC) sisteminin gelişmiş geliştirilmesine başlamış. UPC’nin ana sorunu, mevcut selfie kameralarına kıyasla ışık iletimindeki kayıptır. Basitçe söylemek gerekirse, ekran altı kameralar, ekran alanından daha az ışık geçtiği için düşük kaliteli imgeler üretir. Bununla çaba etmek için LG Innotek, ‘serbest form optik’ isminde özel bir lens sistemi üzerinde çalışıyor.

Koreli tedarikçinin tahlili, optik modül etrafındaki ışık yoğunluğu oranını artıracak ve bozulmayı azaltacak biçimde etraf lensin kalınlığını denetim edecek.

Raporda, iPhone’larda ekran altı kamera teknolojisinin gelmesinin uzun bir müddet alacağı belirtiliyor. Apple’ın 2025’te çıkacak iPhone 17’de ekran altı Yüz Tanıma (Face ID) teknolojisini benimsemesi bekleniyor. Birinci tam ekran iPhone olan UPC’li iPhone 19, 2027’de piyasaya çıkabilir.