ABD, elektrikli araç pazarındaki düşüşe bir dur dedi!

ABD, elektrikli araç pazarındaki düşüşe bir dur dedi!

Elektrikli araçlar (EV) piyasasında süratli bir yükseliş yaşanırken, ABD pazarı bu alandaki büyümeye yönelik kuşkulara meydan okuyarak ağır bir aktivitenin merkezi haline geldi. 2023’ün üçüncü çeyreğine baktığımızda, InsideEVs tarafından tahlil edilen satış bilgilerinden enteresan bir tablo ortaya çıkıyor ve bu da KONUT bölümünde sağlam bir artışa işaret ediyor.

Bu devirde toplam 130.000 elektrikli araç satıldı Şaşırtan bir formda, bu periyotta 19 öne çıkan marka tarafından toplamda 130.000 büsbütün elektrikli araç satıldı. Bu, evvelki yıla kıyasla neredeyse iki kat artış manasına geliyor. Bu patlama, yalnızca süreksiz bir eğilim değil, gelecek yıla yanlışsız devam eden daima bir yükseliş trendini işaret ediyor.

Dikkat çeken bir müşahede, bilhassa Tesla, Rivian, Polestar ve Lucid üzere yeni oyuncuların, satışları ülke yahut bölge bazında belirtmemeleriyle ilgili farklı raporlama uygulamaları. Buna karşın, klasik araba üreticileri büsbütün elektrikli araç satışları hakkında daha şeffaf olup, pazar dinamiklerinin daha net bir fotoğrafını sunuyorlar. Bu tahlil, Audi, BMW, General Motors, Ford ve Mercedes-Benz üzere tanınmış 19 markanın satış hacimlerini kapsıyor.

ABD, elektrikli araç pazarındaki düşüşe bir dur dedi!

Ford, üçüncü çeyrekte Tesla hariç liderliği elinde tutarken, Hyundai ve Chevrolet yakından takip ediyor. Bilhassa Chevrolet’in pozisyonu, Bolt EV/Bolt EUV üzere kimi modellerini piyasadan çekme planları göz önüne alındığında dikkate kıymet.

2023’ün birinci dokuz ayı için satış sayıları, rekabet ortamına daha yakından bir bakış sunuyor. Chevrolet ve Ford, Tesla’nın akabinde en üst MESKEN markası olma yarışında başa baş gidiyorlar. Hyundai, BMW, Mercedes-Benz ve Volkswagen de değerli satışlar göstererek, EV’lerin çeşitli tüketici segmentlerinde giderek daha fazla ilgi gördüğünü kanıtlıyor.

Veriler, üreticilerin KONUT pazarına yönelik farklı derecelerde taahhütlerini işaret ediyor. Örneğin, Toyota’nın mütevazı BEV satışları, Nissan ve Volkswagen’in satışlarıyla keskin bir tezat oluşturarak, MESKEN alanındaki farklı stratejileri gösteriyor.

Eylül sonu prestijiyle, kelam konusu 19 markanın toplam hacmi 316.000 ünitenin üzerinde ve bu, yıllık %94’lük bir artışa işaret ediyor. Bu büyüme, BEV segmentinde artan hakimiyetleriyle konseyi markaların piyasadaki değerli bir hisseye sahip olmalarının bir göstergesi.